در طول دو دهه کمترین تعداد بلیت سینما در سال 2014 فروخته شده است. عناصری که باعث موفقیت و شکست فروش فیلم ها شده اند را بشناسید...

روزنامه هفت صبح:در طول دو دهه کمترین تعداد بلیت سینما در سال 2014 فروخته شده است. عناصری که باعث موفقیت و شکست فروش فیلم ها شده اند را بشناسید...

2014 برای گیشه های سینمای جهان سال پرآشوب و بی نظمی بود. بازده فروش فیلم ها به 10.35 میلیارد دلار رسید که پنج درصد از رکورد 10.9 میلیارد دلاری سال 2013 کمتر بود. امسال پرفروش ترین فیلم جدول به زحمت به 1.27 میلیارد دلار رسید که بدترین فیلم پرفروش دو دهه اخیر می شود و حتی در مقایسه با پرفروش ترین فیلم 2013 که 1.34 میلیارد دلار فروخته بود، کم می آورد. فروش تابستانی بزرگترین مقصر این آمار بود (میزان درآمد حاصل از فروش فیلم ها در این فصل 15درصد افت داشته است)

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد

اما به گزارش هالیوود ریپورتر هنوز هم ماجراهای خوشایندی وجود دارد. بیشتر به لطف فروش فیلم هایی در کشورهای خارج از آمریکا. «دختر گمشده» و «نگهبانان کهکشان» شگفتی های گیشه سینماهای آمریکا در سال 2014 بودند. نگاهی می اندازیم به بازنده ها و برنده های گیشه سینماهای جهان در سال 2014.

برنده های گیشه

•    فیلم های زنانه:
برای فیلم هایی که مخاطبان زن را هدف گرفته بود یا کاراکترهای اصلی آن زن ها بودند، سال خوبی از لحاظ فروش بود (هرچند در فصل جوایز طبق چیزی که روز گذشته به نقل از ورایتی داشتم این فیلم ها چندان موفق ظاهر نشدند.) «لوسی» فیلم اکشن لوک بسون با بازی اسکارلت جوهانسون، خیلی ها را شگفت زده کرد وقتی موفق شد فیلم پهلوانی پرهزینه «هرکول» را که با بودجه زیادی تولید شده بود، کنار بزند و در جدول فروش بالاتر از آن بایستد. فیلم در جهان 458.9 میلیون دلار فروخت.

برای فیلمی که بودجه ساخت آن 40 میلیون دلار است، رقم حیرت انگیزی محسوب می شود. اقتباس کمپانی فاکس از رمان «بخت پریشان ما»ی جان گرین نشان داد که زنان جوان سینماروهای بالقوه ای هستند که جذب این فیلم غمگین شدند که اشک همه را سرازیر می کرد. فیلم با محوریت بازی شایلین وودلی، 304.2 میلیون دلار در سرتاسر جهان فروخت. «ملفیسنت» با بازی آنجلینا جولی، 757.8 میلون دلار در دنیا فروش داشت. جولی سال خوبش را با «نشکسته»، پروژه ای که در مقام کارگردان در آن ظاهر شده بود، تمام کرد. فیلمی که در همان فروش هفته اول طوفانی ظاهر شد.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


•    مارول: سال 2012 پرفروش ترین فیلم متعلق به کمپانی مارول بود. فیلم پرستاره «انتقام جویان» آن سال سلطان گیشه ها شد. اما مارول در سال 2014 حتی تحسین برانگیزتر هم ظاهر شده است. به جای اتکا به شخصیت های سری «انتقام جویان»، استودیو سراغ یک حق امتیاز جدید رفته است: «نگهبانان کهکشان». فیلم اقتباسی از یک کمیک نه چندان شناخته شده است درباره یک گروه از ابر قهرمانان فضایی آس و پاس که ستاره شان کریس پرت است. کریس پرت پیش از این برای بازی در سریال کمدی شبکه NBC «پارک ها و تفریحات» مشهور بود. فیلم به موفقیت عجیب و غریب 772.5 میلیون دلار در جهان دست پیدا کرد و دومین فیلم پرفروش سال بعد از «ترنسفورمرز» شد.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


•    چین: دومین بازار بزرگ فروش فیلم ها در  جهان 4.76 میلیارد دلار از گیشه سینماهایش به دست آورد. قدرت سینماروهای چین کمک زیادی به ترقی فیلم «ترنسفورمرز: عصر انقراض» کرد. در حقیقت فروش 320 میلیون دلاری فیلم در چین باعث شد، «ترنسفورمرز» به فروش یک میلیارد دلار برسد و تبدیل به پرفروش ترین فیلم سال 2014 شود.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


بازنده های گیشه

•    فیلم های ورزشی: روی هم رفته فیلم های ورزشی در سال 2014 نتوانستند امتیاز خوبی کسب کنند. «روز قرارداد» با بازی کوین کاستنر، افتتاحیه ملایم 9.8 میلیون دلاری داشت. این فیلم فوتبالی 29.5 میلیون دلار فروخت. یک فیلم دیگر با نام «بازوی میلیون دلاری» با بازی جان هم (ستاره سریال «مدمن») با فروش ناامید کننده 10.5 میلیون دلار شروع کرد که حتی در استانداردهای فیلم های بیس بالی هم رقم کمی بود. فیلم در جهان فقط 38.3 میلیون دلار فروخت.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


•    فیلم های شمشیرزنی: به نظر می رسد سینماروها علاقه ای به بازگشت به زمان روم باستان و هرکول و اینجور چیزها ندارند. سه فیلم با این مشخصات امسال در گیشه شکست خوردند: «اسطوره هرکول» با بازی کلان لاتز، «پامپی» و «هرکول» پارامونت با بازی دواین جانسون.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


•    ستارگان مرد: بعضی از ستارگان مرد سال گذشته رکن اصلی فروش گیشه ها بودند اما امسال نتوانستند موفقیت هایشان را تکرار کنند. جانی دپ که با بازی در نقش اصلی سری فیلم های «دزدان دریایی کاراییب» برای چندسالی فاتح گیشه ها بود، امسال ستاره فیلم علمی- تخیلی «برتری» بود که شکست سختی خورد.

فیلم با بودجه 100 میلیون دلاری ساخته شده بود و فقط 103 میلیون دلار فروخت. یکی دیگر از ستاره هایی که زمانی در همه جهان شناخته شده بود و مردم به خاطرش به سینما می رفتند هم امسال در یک فیلم علمی- تخیلی دیگر بازی کرد. تام کروز در «لبه فردا» البته نقدهای مثبت زیادی دریافت کرد اما نتوانست تماشاگرهای داخل آمریکا را جذب کند و با فروش افتتاحیه 28 میلیون دلاری بعد از فیلم های «بخت پریشان ما» و «شیطان صفت» در مقام سوم قرار گرفت.

فیلمی که 178 میلیون دلار هزینه ساختش شده بود داخل آمریکا فقط 100 میلیون دلار فروخت. اما در خارج از مرزهای آمریکا موفق تر ظاهر شد و فروش کلی اش را به 362.9 میلیون دلار رساند.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد


•    ست مک فارلن: کمدی نه چندان خوب مک فارلن، «تد» سال 2012 فروش فوق العاده ای داشت اما در تلاش اش برای ساخت «یک میلیون راه برای مردن در غرب» در سال 2014 موفق نبود. مک فارلن را به عنوان یکی از بزرگترین ستاره های کمدی تلویزیون می شناسند و خودش هم در فیلم کمدی اش بازی کرد اما حتی محبوبیت او هم نتوانست فیلم را در گیشه نجات دهد.

سال پیروزی زنان و شکست ستاره های مرد

•    گیشه سینماهای آمریکای شمالی: سال 2014 در سالن های سینمای آمریکای شمالی می توانستید تعداد زیادی صندلی خالی ببینید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه