مدیران سینمایی دولت دهم علاقه زیادی به تولید فیلم‌های پرهزینه و فاخر داشتند.

خبرآنلاین: مدیریت سینما در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد کوشید تا نمونه‌ای از سینمای ایده‌آل‌اش را در قالب آثار پرهزینه و فاخر تولید و روانه پرده سینماها کند.

تا پیش از آغاز به کار دولت دهم، بخش‌های مختلف معاونت سینمایی دستور کار ویژه‌ای داشتند و هریک می‌کوشیدند تا در حیطه خود فعالیت کنند. با این حال وقتی پای تولید آثار فاخر به میان آمد، حتی مرکزی چون مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم وارد این ماجرا شد تا پروژه‌ای سینمایی را با همراهی اسدالله نیک‌نژاد،کارگردانی که از آمریکا آمده بود، اثر پرهزینه را به نام «لاله» تولید کند.

فیلم‌های پرهزینه دولت دهم را چه کارگردانانی ساختند؟

فیلمی که بودجه زیادی صرف تولیدش شد اما در زمان مدیران پیشین به نتیجه نرسید. موسسه رسانه‌های تصویری هم یکی دیگر از موسساتی بود که در زمان ریاست جواد شمقدری بر سازمان سینمایی به سمت تولید آثاری چون «برلین منفی 7» رفت.

حالا برخی از تولید کنندگان فیلم‌های پر هزینه دولت دهم به منتقدان دولت فعلی تبدیل شده‌اند و می کوشند با دادن آدرس های غلط نشان دهند که راه کار کردن سینماگران ارزشی در دولت جدید بسته شده و عنان کار به دست دسته دیگری افتاده است.

این اتفاق تا جایی پیش رفت که چندی پیش حمید بهمنی کارگردان سینما گفت:«این که می گویند بودجه را در اختیار تقوایی هایی بگذاریم که کمتر فیلم ساخته اند، اعتدال و امید نیست.»

بهمنی در حالی این سخنان را به زبان آورد که پیش از او هم چنین حرف‌هایی را سینماگران دیگری - که نزدیک به مدیریت سینما در دولت دهم بودند- به زبان آورده بودند. آن هم بی توجه به این مساله که تاکنون ناصر تقوایی نه بودجه ای را از دولت یازدهم گرفته و نه فیلمی را با بودجه دولتی کلید زده است.

فیلم‌های فاخر و یا حمایت شده از سوی دولت

نام فیلم

کارگردان

خلاصه داستان

حضور جشنواره‌ای

هزینه تولید


لاله

اسدالله نیک نژاد

روایتی از زندگی لاله صدیق قهرمان رالی.

---

8 میلیارد تومان تا راف کات

استرداد

علی غفاری

فیلم «استرداد» به موضوع قرامت جنگی می‌پردازد که قرار بود توسط انگلستان امریکا و شوروی برای جنگ جهانی دوم به ایران داده شود و مربوط به مقطع زمانی 1332 است. این فیلم یک درام تاریخی درباره وقایع جنگ جهانی دوم و مسائلی است که پای نیروهای متحدین و متفقین را به ایران باز کرد و در آن به ماجرای پرداخت غرامت به ایران اشاره می شود.

نامزدی در 12 رشته سی و یکمین جشنواره فیلم فجر و دریافت جایزه در رشته های بهترین فیلم، نقش اوا مرد، تدوین و جلوه های ویژه میدانی.

دو تندیس بهترین طراحی صحنه و بهترین موسیقی از جشن خانه سینما

4 میلیارد و 750 میلیون تومان (براساس اعلام تهیه کننده)

رنج و سرمستی

جهانگیر الماسی

این فیلم ماجرای حمله آمریکا به عراق را از منظر «طاهره» نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بازی ماه چهره خلیلی ، مرور می کند و در بازگشت هایی به گذشته روایتی از دفاع مقدس را نیز به تصویر می کشد.

---

یک میلیارد و 500 میلیون تومان

شور شیرین

جواد اردکانی

فيلم مقاطعي از زندگي شهيد کاوه، يکي از فرماندهان کردستان را به تصوير مي‌کشد.

---

نزدیک 2 میلیارد تومان

فرزند چهارم

وحید موسائیان

داستان فيلم سفري است به آن سوي آفريقا جايي که شرافت انساني در گيرو دار جنگ و قحطي سربلند بيرون مي‌آيد.

دو نامزدی در جشنواره فیلم فجر و سه نامزدی در جشن خانه سینما

نزدیک 5 میلیارد تومان

عقاب صحرا

مهرداد خوشبخت

فیلم داستانی تاریخی دارد که در سالهای ششم تا هشتم هجری و از هدیبه تا فتح مکه رخ می دهد و داستان زندگی شخصی به نام ابوبصیر را روایت می کند.

برگزیده بخش بهترین جلوه های ویژه بصری

و نامزدی در رشته های جلوه های ویژه میدانی سی و یکمین جشنواره فیلم فجر

2 میلیارد و 500 میلیون تومان (براساس اعلام تهیه کننده)

برلین -7

رامتین لوافی

داستان چند مهاجر که عواقب جنگ و حمله به عراق آنها را به دنبال جایی برای زنده ماندن می کشاند. عاطف همراه دختر و پسر بیمارش به برلین می رسند؛ جایی که خطری زندگی‌شان را تهدید نمی کند اما متوجه می شوند که همه زندگی زنده ماندن نیست.

برگزیده در سه بخش موسیقی و صداگذاری و دستاورد هنری سی و یکمین جشنواره فیلم فجر و نامزدی در رشته های بهترین فیلم، تدوین و فیلمبرداری این جشنواره.

دیپلم عکاسی از دوازدهمین جشنواره مقاومت.

بیش از 2 میلیارد تومان (براساس اعلام سرمایه گذار)

گام‌های شیدایی

حمید بهمنی

جولیا به خدمت ارتش ایالات متحده درآمده و تلاش دارد مدارکی که در حین انجام وظیفه در این کشور به دست آورده به دوست خبرنگار خود برساند. در جریان این اتفاقات یکی از پرده های سناریو آزادسازی عراق به تصویر کشیده می شود.

---

حدود یک میلیارد تومان

شهابی از جنس نور (شمشیر و اژدها)

محمدرضا اسلاملو

داستان فیلم از جنگ 33 روزه‌ی لبنان آغاز می‌شود و این جنگ در فیلم به نوعی تداعی تقابل سپاه نور و ظلمت است و بیشتر حالت سمبولیک دارد.

---

نزدیک 2 میلیارد تومان

33 روز

جمال شورجه

این فیلم روایتی از مقاومت یک روستای مجاور با سرزمین‌های اشغالی است که از حمله اسرائیلی‌ها به دیگر جناح‌های مقاومت جلوگیری می‌کند.

---

چهار میلیارد تومان

چ

ابراهیم حاتمی‌کیا

دو روز از زندگی شهید چمران

7 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در رشته‌های صدابرداری، صداگذاری، جلوه‌های ویژه میدانی، جلوه‌های ویژه بصری، نقش دوم مرد،‌ تدوین، بهترین فیلم از نگاه ملی

تندیس بهترین مدیرتولید از جشن خانه سینما

6 میلیارد تومان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه