اکران فیلم «دختر گمشده» به کارگردانی دیوید فینچر با واکنش های مثبتی روبرو شده. این فیلم اقتباس موفقی است از رمانی به همین نام.

مجله اینترنتی برترین ها

هفته نامه تماشاگران امروز:
اکران فیلم «دختر گمشده» به کارگردانی دیوید فینچر با واکنش های مثبتی روبرو شده. این فیلم اقتباس موفقی است از رمانی به همین نام. این کتاب در سال 2012 و تنها 6 هفته بعد از چاپ در رتبه نخست پرفروش ترین کتاب ها قرار گرفت. خانم جیلیان فلین، نویسنده این رمان از شرکت فاکس خواست که نوشتن فیلمنامه را خودش به عهده بگیرد و نتیجه کار به قدری خوب بود که فینچر هم همکاری برای کارگردانی اثر را پذیرفت.

خون به پا خواهد شد

کارگردان آمریکایی در تمجید از این نویسنده که پیش از این خبرنگار سینمایی بوده، می گوید: «او یک خوره سینماست و بیشتر از من فیلم می بیند. کاملا به جزییات توجه دارد و خوب می داند چه کار کند تا دختر پاپ کورن به دستی که در ردیف دوم نشسته، برای دیدن کل پرده سینما، گردنش را دراز کند.»

اکران فیلم دختر گمشده، بهانه ای بود تا روزنامه تلگراف انگلیس، اقتباس های تاریخی موفق در سینمای جنایی را بررسی کند.

1- محرمانه لس آنجلس

شاید خیلی ها فراموش کرده باشند که فیلم سال 1997 کرتیس هنسن برگرفته از رمان سال 1990 جیمز الروی به همین نام است که به طور طبیعی فضایی سینمایی دارد. این سومین کتاب از چهارگانه الروی درباره لس آنجلس است که فساد پلیس این شهر در دهه 50 میلادی و روابط ماموران با ستارگان هالیوود را روایت می کند.

فیلم برنده دو جایزه اسکار شد ولی در رقابت سایر رشته ها مغلوب تایتانیک، فیلم فراموش نشدنی جیمز کامرون شد. در این فیلم گی پی یرس و راسل کرو اولین نقش های مهم شان را تجربه کردند.

خون به پا خواهد شد


2- کشتن مرغ مقلد

این فیلم یکی از اولین موارد اقتباسی در سینماست که به اثر اصلی وفادار مانده و بیش از 50 سال بعد از اکران همچنان فیلمی تاثیرگذار به شمار می رود. هارپرلی، نویسنده آمریکایی در دهه 60 این کتاب را منتشر کرد و دو سال بعد رابرت مولیگان آن را روی پرده برد. داستان، زندگی یک وکیل میانسال و خانواده اش در آلابامای افسرده آن روزهاست. کتاب هارپر برنده جایزه پولیترز شد و فیلم سه جایزه اسکار گرفت.

خون به پا خواهد شد


3- جایی برای پیرمردها نیست

رمان سال 2005 کورک مک کارتی سه شخصیت اصلی دارد و اوایل دهه 80 نزدیکی مرز مکزیک جریان دارد. یک داستان تعقیب و گریز سنتی که خشونت های فوق العاده ای دارد و چشم اسکات رادین، تهیه کنننده بزرگ هالیوود را گرفت که ساخت آن را به ژوئل و اتین کوئن پیشنهاد داد. فیلم برنده 4 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد و توانست «خون به پا خواهد شد»، ساخته پل توماس اندرسن را در یکی از بهترین رقابت های چند سال اخیر شست دهد.

خون به پا خواهد شد


4- پدرخوانده

پدرخوانده یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما از رمانی جنایی نوشته نویسنده ایتالیایی - آمریکایی، ماریو پوزو در سال 1969 اقتباس شده است. با وجود کارگردانی موفق فرانسیس فوردکاپولا و هنرنمایی مارلون براندو و آل پاچینو، متن اصلی که ماجراهای مافیای نیویورک را به خوبی روایت می کند، نقش زیادی در موفقیت فیلم داشته است.

خون به پا خواهد شد


5- چکی براون

شاید خیلی ها ندانند که فیلم کوئینتین تارانتینو اقتباس از رمان المور لئونارد در سال 1992 است. با وجود اینکه دستخط تارانتینو در این فیلم آشکار است ولی او نسبتا به رمان اصلی وفادار مانده است. تارانتینو که با ساخت پالپ فیکشن تحسینی جهانی را برانگیخته بود، شیفته رمان المور شد و با تغییر چند نکته کلیدی مثل نژاد و اسم شخصیت های اصلی، آن را ساخت. خوشبختانه المور هم از این تغییرات راضی بود و این فیلم را بهترین اقتباس از داستان هایش نامید.

خون به پا خواهد شد


6- رستگاری در شاوشنگ

کتاب استفن کینگ که در سال 1982 چاپ شد، در سال 1994 توسط فرانک دارابونت ساخته شد و محبوبیت فوق العاده ای دارد. برخی کارشناسان سینما معتقدند که رستگاری در شاوشنگ در میان کسانی که فیلم های زیادی نمی بینند، محبوب ترین فیلم به شمار می رود.

فیلم داستان مردی تحصیلکرده است که تلاش می کند با هوش بالا و کمک دوستش از زندان فرار کند. البته این فیلم در زمان تولید با چنین استقبالی روبرو نشد، شاید به این خاطر که همزمان با «فارست گامپ»، «پالپ فیکشن»، «شیرشاه»، «چهار ازدواج» و «یک تشییع جنازه» اکران شد.

خون به پا خواهد شد


7- آقای ریپلی با استعداد

پس از موفقیت خیره کننده بیمار انگلیسی که از داستان عاشقانه ای به همین نام ساخته شده بود، آنتونی مینگلا، کارگردان انگلیسی تصمیم گرفت آقای ریپلی با استعداد را از کتاب خانم پاتریشیا هایسمیت بسازد.

پیش از این رنه کلمان، کارگردان فرانسوی در دهه 60 با اقتباس از این کتاب فیلمی به نام «ظهر بنفش» ساخته بود ولی اقتباس مینگلا پروژه عظیم تری بود و مت دمون، کیت بلانشت، فیلیپ سیمور هافمن و گویینت پالترو کمک کرد تا آینده روشنی بسازند؛ بازیگرانی که همگی بعدا برنده اسکار شدند.

خون به پا خواهد شد


8- شاهین مالت

شاهین مالت که برخی منتقدان مثل راجر ابرت آن را بهترین فیلم تاریخ سینما می نامند، اولین فیلم نوار تاریخ سینماست که از رمانی به همین نام نوشته داشیل همت در سال 1929 اقتباس شده است. جان هوستون افسانه ای کارگردانی این اثر را به عهده داشت و همفری بوگارت نقش اصلی فیلم را بازی کرد. او نقش یک کارآگاه خصوصی را داشت که در تعقیب افرادی بود که برای به دست آوردن مجسمه شاهین تلاش می کردند. این فیلم برنده 3 جایزه اسکار شد.

خون به پا خواهد شد


9- رودخانه مرموز

رودخانه مرموز اقتباسی از کتاب دنیس لیهان است که فیلمنامه اش را برایان هلگلند نوشت و کلینت ایستوود کارگردانی کرد. این فیلم و کتاب، روایت رازآلودی از سه برادر در بوستون است که از کودکی از هم جدا شده اند ولی خط زندگی شان دوباره به هم می رسد. شان پن با بازی در این فیلم برنده اولین جایزه اسکارش شد و تیم رابینز اسکار نقش مکمل را گرفت.

خون به پا خواهد شد


10- راه کارلیتو

راه کارلیتو با کارگردانی برایان دی پالما و درخشش آل پاچینو که در سال 1993 ساخته شد، از دو رمان به همین نام و «ساعات بعدی» اقتباس شده است. پاچینو در این فیلم نقش کارلیتو بریگانته، گانگستری را بازی می کند که بعد از آزادی از زندان تصمیم به کنار گذاشتن زندگی سابقش گرفت، ولی نمی تواند مدت زیادی مقاومت کند و به سمت خلاف کشیده می شود.

خون به پا خواهد شد
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه